GIDA BAKANLIĞINDAN ETİKET REHBERİ YAYINLANDI.

DUYURU VE BİLGİLENDİRME

Kıymetli Meslektaşlarım,hep birlikte inandık,aşama aşama sorunlarımızı çözüyoruz.Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığımız tarafından yayınlanan Etiket Rehberinde (Klavuz) artık makine ile yufka üretip el açması yazılamayacak.Hem tüketicilerimiz kandırılamayacak,hem de el emeğimiz kanunla koruma altına alınmıştır.Ülkemizin milli gıdası olarak Unesco tarafından tescillenen Yufkamız daha da değerlenecektir.Sizlere de her zamankinden daha çok görev düşmektedir.Artık daha kaliteli,daha temiz (hijyenik ortamda ) olarak yufkamızı yapmalıyız.Ailemizin ve kendimizin hakkını koruyup,el emeğimize alın terimize sahip çıkalım.

ARTIK YUFKALARDA EL AÇMASI OLUP OLMADIĞI ETİKETTE BELİRTİLECEK

TÜRK GIDA KODEKSİ
GIDA ETİKETLEME VE TÜKETİCİLERİ BİLGİLENDİRME YÖNETMELİĞİ HAKKINDA KILAVUZ

9-)Terimler ve ifadeler kullanılırken gıdanın hangi özelliğini tanımladığı her bir durum için açık ve net olmalıdır. Üretiminin bazı aşamaları el ile gerçekleştirilmeyen gıdalarda “el yapımı” ifadesinin kullanımı yanıltıcı olacaktır. Yapılacak açıklama üretimin elle yapılan aşamasına ait olmalıdır.
ÖRNEK
Bir yufkacı yufka yapacağı hamuru elinde yoğurmuyor ancak yufkaları elinde açıyorsa bu durumda “el yapımı” ifadesi kullanılabilir. Çünkü yufka üretiminde elde açma işlemi tüketicinin el yapımı algısını karşılayacak bir ifade olacaktır.

Bu çalışmada emeği geçen tüm Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına ve personeline sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
Oda Başkanı Ayhan ÜNALmaxresdefault